Vulva-Vajinal İritasyon

 

Her geçen gün birçok kadın vulva-vajinal iritasyondan (kızarıklık, yanma, şişme vb.) rahatsızlık duymaktadır çünkü kullanılan bayan hijyen ürünleri plastik, viskoz, selüloz, parfüm ve/veya süperabsorban ve diğer petrokimyasal maddeler içermektedir.

 

Bu içerikler pedlerin günlük kullanımı ile birleştiğinde bakteri, mantar ve iritasyonun oluşumu ve üremesi için ideal bir ortam sağlayan sıcak-nemli bir mikro iklim oluşturur.

Vulva yapısı oldukça hassastır. Otururken veya hareket ederken sürekli sürtünmeye maruz kalması ve nemli olması bu bölgeyi oldukça kolay etkileyebilir. Hijyenik havlularda,

 

tamponlarda, günlük pedlerde, tuvalet kâğıtlarında, çamaşır deterjanları ve sabunlarında bulunan kimyasallar vulvanın irite olmasına sebep olmaktadır. Potansiyel tahriş edicilerle temas halinde olmayı önlemek en önemli anahtardır.


Kişisel hijyen için doğal pamuk ürünleri kullanımı bu tür iritasyonların ve alerjilerin olmasını engeller hatta oluşum risklerini önler.

 

Vulvo-vajinal iritasyon hemen her kadının başına her yaşta gelebilir yalnız doğurganlık yıllarında yani adet döngüsünün hala devam ettiği yıllarda daha sıktır.

 

Kadınların moda ve güzellik trendlerine uyarak kullandıkları sentetikli hijyen ürünleri
vulva-vajinal iritasyonun oluşumunda hatta daha da ileri giderek iritasyonun şiddetlenmesinde önemli rol oynamaktadır.

 

• Plastik günlük pedlerin hergün kullanılması

• Dar pantolon giymek

• Tanga/Stiring tarzı ve pamuklu olmayan iç çamaşır giymek.

• Depilasyon

 

Pamuklu ürünleri kullanarak da moda trendlerini takip edebilirsiniz.